Nízkonákladová a ofsetová tlač

Nízkonákladová digitálna tlač

Digitálna tlač je tlač, ktorá umožňuje bez ďalších medzikrokov vytvoriť tlačoviny už od jedného kusu priamo z počítača. Počítač je spojený s digitálnou tlačiarňou a medzi súborom v počítači a vytlačeným dokumentom nie je žiadny polotovar, ako je film alebo tlačová doska. Vo väčšine prípadov je to na báze produkčnej laserovej tlače. Medzi najväčšie výhody patrí rýchlosť, široká škála potláčaných materiálov a nízka cena pri malom množstve. Ďalšou výhodou, ktorú veľmi ocenia zákazníci, je variabilita a možnosť personifikácie výtlačkov.

Digitálna tlač je jediná metóda umožňujúca tlačiť pri rovnakých tlačových nákladoch, každý hárok s iným obsahom. Personifikáciu možno využiť na tlač najrôznejších premenlivých dát ako je číslovanie, adresné riadky, diplomy s menami atď. Samozrejme aj digitálna tlač má svoje hranice a tou hranicou je veľké množstvo a nemožnosť tlačiť v priamych a metalických farbách. Približne od 200-300ks vyššie sú už náklady neporovnateľne vyššie, ako u ofsetovej tlače.

Vhodné sú zákazky pre tlač letákov, plagátov, jednoduchých katalógov, vizitiek. Pri digitálnej tlači sú ceny za kus fixné a je jedno o aké množstvo sa jedná.

Veľký alebo malý náklad?

Pri konečnej cene produktu je rozhodujúcim faktor náklad. Ofsetová tlač je kvalitnejšia, ale cenu pri menších množstvách (300-2.000ks) ovplyvňujú fixné náklady na prípravu a rozbehnutie tlače. Ofsetová tlač sa vo všeobecnosti oplatí pri väčších formátoch, ako je A3 a náklade od niekoľko sto kusov vyššie.

Ktorú technológiu vybrať?

Niekedy je rozhodovanie, ktorú technológiu si vybrať pri tlači dokumentov veľmi jednoduché. Ak to potrebujete rýchlo na nejakú výstavu, seminár, firemnú akciu a máte na to len niekoľko hodín, tak jednoznačne to musíte zadať do tlače na digitálnej tlačiarni. Ak na to máte 3 a viac dní a potrebujete väčší náklad, tak ideálnym riešením je ofsetová tlač.